1/ Z anatomie doutníků I
Hlavou doutníku rozumíme ten konec doutníku, který si vložíme do úst. Vlhké doutníky / longfiller / mají hlavu většinou uzavřenou. Snaží se tak, aspoň trochu, bránit se nadměrnému a zbytečnému vysychání. Cesta do humidoru může být totiž dlouhá. Hlavu doutníku je potřeba před samotným zapálením oříznout.
Čepička je vlastně jen malý kousek tabákového listu, který je přilepený rostlinným lepidlem přes hlavu doutníku. Čepička doutníku je nenápadný, ale velmi důležitý článek doutníku. Čepička chrání doutník před samovolným rozbalováním se.
Rameno doutníku je část doutníku těsně pod hlavou, přesně tam kde se zaoblená část doutníku začíná rovnat. V těchto místech zpravidla končí i uvedená čepička. A tady se doutníky pravidelných rovných tvarů ořezávají. Oříznutí se provádí kousek nad linii čepičky.
Prstýnek je ozdobný papírový kroužek, obepínající doutník. Je na něm zobrazena značka a zpravidla na něm bývá uvedeno, odkud doutník pochází.
Tělo doutníku je hlavní část doutníku. obvykle se skládá z náplně, vázacího a krycího listu.
Pata doutníku je již z výroby oříznutý konec doutníku, který se zapaluje.
Bouquet je vůně nezapáleného doutníku.
Aroma je vůně již hořícího doutníku.
Výsledná kvalita doutníků vycházejících z výrobní továrny je závislá na mnoha faktorech. Tím nejpodstatnějším faktorem je kvalita tabáku. Na kvalitu tabáku mají zásadní vliv přírodní podmínky (složení půdy, klima), ve kterých je pěstován, způsob sušení a úroveň procesu fermentace. Pro finální kvalitu doutníků je zásadní způsob namíchání listů a způsob ubalení.